• gthlbanquet
  • gthlbanquet2
  • GTHL 100th Anniversary Banquet
  • GTHL 100th Anniversary Banquet

raiders_hockey_swash

SUPPORT OUR SPONSORS

  • tml 145 95
  • marlies 145 95
  • scotiabanksponsor 165 95
  • ProHealth mini
  • gervais
  • baronetransport
  • racingforensics
  • smc2
  • corstar2
  • multicore2
  • norcomm2
  • passportphoto2
  • td2
  • ppm2
  • century21
  • md tn
  • richardsongmp
  • bmo logo
  • Pavillon logo
  • gwl realty logo
  • cambridgellp logo
  • ecircle
  • HT small

Practices

Scarborough Ice Raiders

Competitive "A" & AA

2019 - 2020 Practice Schedule

 

This is a complete seasonal look at your practice from start to finish including all deletions.  Each team knows their actual time slot for these days

Don Montgomery #1

Tuesdays

7:00 P.M. to 10:00 P.M.

Minor Peewee "AA"
Minor Bantam "A"

Start: October 1, 2019

 

Finish: March 31, 2020

Deletions: December 24, 31

 


  

Agincourt Arena #1

Tuesdays

7:15 P.M. to 8:45 P.M.

Bantam "A"
 

Start: October 1, 2019

 

Finish: March 24, 2020

Deletion: December 24,  31

 


 

Commander Arena #1

Thursdays

6:00 P.M. to 7:30 P.M.

Minor Atom "AA"
 

Start: October 3, 2019

 

Finish: March 26, 2020

Deletion: December 26, January 9, February 6

 


 

Don Montgomery #2

Fridays

6:15 P.M. to 9:15 P.M.

Minor Peewee "AA", Midget Jr. "A"
 

Start: October 4, 2019

 

Finish: March 27, 2020

Deletion: December 27, January 10, February 7

 


  

Scarborough Village

Sundays

8:00 A.M. to 9:30 A.M.

Peewee "A"
 

Start: October 6, 2019

 

Finish: March 29, 2020

Deletion: December 29

 

 


  

Scarborough Village

Sundays

12:30 A.M. to 2:00 P.M.

Midget Sr. "A"
 

Start: October 6, 2019

 

Finish: March 29, 2020

Deletion: December 29

 

 


  

Agincourt Arena #2

Sundays

8:15 A.M. to 11:15 A.M.

Minor Peewee "A", Atom "A"
 

Start: October 6, 2019

 

Finish: March 22, 2020

Deletion: December 29

 

 


  

Centennial Arena

Sundays

6:00 P.M. to 8:30 P.M.

Atom "AA"
 

Start: October 6, 2019

 

Finish: March 29, 2020

Deletion: December 29

 

 

PRACTICES CAN ONLY BE TRADED OR SOLD TO OTHER COMPETETIVE "A" & "AA" ICE RAIDER TEAMS. IF SELLING OR TRADING WITH THE ICE RAIDER SELECTS, IT MUST BE DONE WITH ADVANCE PERMISSION (5 DAYS) FROM ED WAHL (PRESIDENT), GEORGE RENNIE (SELECT COORDINATOR), JOE GIFKINS (GENERAL MANAGER) OR MARK LEYBOURNE (ASSISTANT GENERAL MANAGER). THIS IS TO NOTIFY THE CITY AND HAVE THE PROPER RATES CHARGED.

 

Spring 2015 Competitive "A" Tryouts

Age/Category

Date of Tryout

Location of Tryout

Time of Tryout

Contact Names

MINOR ATOM

9 years

2006

Thur. Apr. 23

Fri.   Apr. 24

Sat.  Apr. 25

Sun.  Apr. 26

Mon. Apr. 27

Don Mont  #2

Don Mont  #2

Don Mont  #1

Don Mont  #1

Don Mont  #1

6:15-7:15 PM

6:15-7:15 PM

8:00-9:00 AM

12:00-1:00 PM

6:00-7:00 PM

Blair Surette

416-712-4110

[email protected]

 

ATOM

10 years

2005

Thur. Apr. 23

Fri.   Apr. 24

Sat.  Apr. 25

Sun.  Apr. 26

Mon. Apr. 27

Don Mont  #1

Don Mont  #2

Don Mont  #2

Don Mont  #1

Don Mont  #2

7:00-8:00 PM

7:15-8:15 PM

8:15-9:15 AM

1:00-2:00 PM

6:15-7:15 PM

Andy McRae
647-333-7556
[email protected]
dot2dotcommunications.com

Rob Gibicar
416-452-7532
[email protected]

 

 

MINOR PEEWEE

11 years

2004

Thur. Apr. 23

Sat.  Apr. 25

Sun.  Apr. 26

Mon. Apr. 27

Don Mont #2

Don Mont #1

Don Mont #1

Don Mont #1

7:15-8:15 PM

9:00-10:00 AM

2:00-3:00 PM

7:00-8:00 PM

Scott Tyo
416-953-5897
[email protected]

Kim Smith
647-404-6814
[email protected]

PEEWEE

12 years

2003

Fri.   Apr. 24

Sat. Apr. 25

Sun. Apr. 26

Mon. Apr. 27

Don Mont #2

Don Mont #2

Don Mont #1

Don Mont #2

8:15-9:15 PM

9:15 -10:15AM

3:00-4:00 PM

7:15-8:15 PM

Jeff Sutton
416-587-7200
[email protected]

Terry Higgins
416-903-9104

MINOR BANTAM

13 years

2002

Thur. Apr. 23

Sat. Apr. 25

Sun. Apr. 26

Mon. Apr. 27

Don Mont #2

Don Mont #1

Don Mont #1

Don Mont #1

8:15-9:15 PM

10:00-11:00AM

4:00-5:00 PM

8:00-9:00 PM

Michael Clarke

416-258-3818

[email protected]

 

BANTAM

14 years

2001

Thur. Apr. 23

Sat. Apr. 25

Sun. Apr. 26

Mon. Apr. 27

Don Mont #1

Don Mont #2

Don Mont #1

Don Mont #2

8:00-9:00 PM

10:15-11:15AM

5:00-6:00 PM

8:15-9:15 PM

Randy Baker
647-991-3905
[email protected]

Kyle Baker
647-402-3905
[email protected]

MINOR MIDGET

15 years

2000

Thur. Apr. 23

Sat. Apr. 25

Sun. Apr. 26

Mon. Apr. 27

Don Mont #2

Don Mont #2

Don Mont #1

Don Mont #1

9:15-10:15 PM

11:15-12:15 PM

6:00- 7:00 PM

9:00-10:00 PM

Brian McGinnis
647-938-7762
[email protected]

Nick Kolianou
416-804-4966
[email protected]

MIDGET JR

16 years

1999

Thur. Apr. 23

Sat. Apr. 25

Sun. Apr. 26

Mon. Apr. 27

Don Mont  #1

Don Mont  #2

Don Mont  #1

Don Mont  #2

9:00-10:00 PM

12:15-1:15   PM

7:00-8:00 PM

9:15-10:15 PM

Dean Pearce
416-265-5094
[email protected]

FOR FURTHER INFORMATION CALL:

Joe Gifkins  416-817-6042  Mark Leybourne  416-267-6678 

 [email protected]

416-266-4926 

[email protected]

 

 

House League Select Tryouts


Scarborough Ice Raiders House League Select Tryouts will take place Saturday May 2/15 and Sunday May 3/15.
For individual coaches’ information and tryout times, please visit www.scarboroughhockey.ca and choose the Select Hockey Icon.
Registration will take place at Don Montgomery Community Centre in the lobby on those dates.

For more information, please contact George Rennie at 416-878-0986 or [email protected]
For all other inquiries, please call 416-267-9431 or email [email protected]

H.L. Select Team Tryouts 2014-2015

Tryouts are open to all players who were registered in the Scarborough Ice Raiders House League in 2013 and new players who are registering for the 2014 season.  Select Teams have an additional game and practice per week over and above their regular scheduled House League games and practices.

There will be a cost of $15 associated with each tryout session

Tyke 2008 Kevin Jordan

Saturday May 3 9:00 AM Don Montgomery 1 
Sunday May 4  12:00 PM Don Montgomery 1 
[email protected]     
       
Minor Novice 2007 Mike Devine Saturday May 3 9:15 AM Don Montgomery 2
Sunday May 4 1:00 PM Don Montgomery 1
[email protected]    
       
Novice 2006 Blair Surette Saturday May 3 10:00 AM Don Montgomery 1
Sunday May 4 2:00 PM Don Montgomery 1
[email protected]    
       
Minor Atom 2005 Matthew Coyne Saturday May 3 10:15 AM Don Montgomery 2
Sunday May 4 3:00 PM Don Montgomery 1
[email protected]    
       
Atom 2004 Garnet Stafford Saturday May 3 11:00 AM Don Montgomery 1
Sunday May 4 4:00 PM Don Montgomery 1
[email protected]    
       
Minor Peewee 2003 Bob Raposo Saturday May 3 11:15 AM Don Montgomery 2
Sunday May 4 5:00 PM Don Montgomery 1
[email protected]    
       
Peewee 2002 Dave Lapensee Saturday May 3 12:00 PM Don Montgomery 1
Sunday May 4 6:00 PM Don Montgomery 1
[email protected]    
       
Minor Bantam 2001 Shawn Rehel Saturday May 3 12:15 PM Don Montgomery 2
Sunday May 4 7:00 PM Don Montgomery 1
[email protected]    
       
Bantam 2000 Mike Miske Saturday May 3 1:00 PM Don Montgomery 1
Sunday May 4 8:00 PM Don Montgomery 1
[email protected]    
       
Minor Midget 1999 Jamie Sinyard Saturday May 3 2:00 PM Don Montgomery 1
Sunday May 4 9:00 PM Don Montgomery 1
[email protected]    
       
Midget JR 1998 Rob Darocha TRYOUTS WILL BE HELD IN SEPTEMBER
     
[email protected]    
       
Midget SR 1997 Greg Simpson TRYOUTS WILL BE HELD IN SEPTEMBER
     
[email protected]    
       

Minor Atom AA

Minor Atom AA Results 

 


Minor Atom AA Standings

Team Game 1 Game 2 Game 3 Game 4 Total GFA
Scarborough  4   
Ted Reeve 5  
West Hill  4   
North York  7   
Streetsville 0  
 
1st Place North York 
2nd Place Ted Reeve 

Atom AA

Atom AA Results 

Date Time Arena Home   Visitors  
Fri. Sept 6 11:00am Don Montgomery 1 Scarborough  4 Markham  0
Fri. Sept 6 11:15am Don Montgomery 2 West Mall   0  Ted Reeve  4
Fri. Sept 6 4:45pm Don Montgomery 1 Ted Reeve  3 Scarborough  0
Fri. Sept 6 4:45pm Don Montgomery 2 Markham  1 West Mall   2 
Sat Sept 7 10:00am Don Montgomery 1 Scarborough  4 West Mall  2
Sat Sept 7 10:15am Don Montgomery 2 Markham  2 Ted Reeve   1 
Sat Sept 7 4:30pm Don Montgomery 1 Ted Reeve   6  Markham  0
Sat Sept 7 4:45pm Don Montgomery 2 Scarborough  9 West Mall   1 
 

Championship Final

Sun Sept 8 11:50am Don Montgomery 2 Ted Reeve Scarborough

 2

 


Atom AA Standings

Team Game 1 Game 2 Game 3 Total GFA
Scarborough  
Markham 0  
West Mall  0   
Ted Reeve  2   
 
1st Place       Ted Reeve               4th Place           Markham       
2nd Place      Scarborough            3rd Place             West Mall     

Atom A

Atom A Results 

Date Time Arena Home   Visitors  
Fri. Sept 6 10:00am Commander Park 1 Scarborough  2  East Enders
Fri. Sept 6 10:15am Commander Park 2 Ted Reeve 6 Aurora
Fri. Sept 6 2:30pm Don Montgomery 1 East Enders  1  Bradford
Fri. Sept 6 2:30pm Commander Park 1 Aurora  9  Scarborough
Fri. Sept 6 7:00pm Don Montgomery 2 Bradford 5 Ted Reeve
Sat Sept 7 9:00am Don Montgomery 1 Scarborough  0  Bradford
Sat Sept 7 9:15am Don Montgomery 2 Aurora  2  East Enders
Sat Sept 7 2:30pm Don Montgomery 1 Ted Reeve Scarborough
Sat Sept 7 2:45pm Don Montgomery 2 Bradford Aurora
Sat Sept 7 6:45pm Don Montgomery 1 East Enders Ted Reeve
 

Championship Final

Sun Sept 8 10:30am Don Montgomery 2 Bradford Ted Reeve

 


Atom A Standings

Team Game 1 Game 2 Game 3 Game 4 Total GFA
Scarborough  1  0  1  
Bradford  2 2  2  8  
Aurora  0  1  0  
Ted Reeve  2 2  2   
East Enders  1   1   0   
 
1st Place Bradford 
2nd Place Ted Reeve 

Minor Peewee A

Minor Peewee A Results 

Date Time Arena Home   Visitors  
Fri. Sept 6 12:15pm Commander Park 2 Heartland Bradford
Fri. Sept 6 3:30pm Commander Park 1 Bradford Scarborough
Fri. Sept 6 7:00pm Commander Park 1 Scarborough Heartland
Sat Sept 7 11:15am Commander Park 2 Scarborough Bradford
Sat Sept 7 2:45pm Commander Park 1 Bradford Heartland
Sat Sept 7 7:30pm Commander Park 1 Heartland Scarborough
 

Championship Final

Sun Sept 8 10:15am Don Montgomery 1 Bradford Heartland

 


Minor Peewee A Standings

Team Game 1 Game 2 Game 3 Game 4 Total
Scarborough   0 
Heartland   0 
Bradford  2
 
1st Place Bradford 
2nd Place Heartland 

sha_hockeyclub_logo_sm_2C

SIR_logo_Select_KO

GTHL_logo_Web

SIR_logo_House_KO